Travian

Popis

Adresa: http://travian.cz

Národy

Ve hře jsou 3 zcela unikátní národy (na nových serverech 5). Každý kmen má svou vlastní armádu a speciální budovu.
Kmeny jsou asi největším plusem Travianu. Jejich unikátnost a vzájemná vyváženost hru obrovsky zpestřuje.

Římané jsou vyvážený a silný národ. Můžou stavět současně budovy a surovinová pole. Jejich armáda patří k nejlepším (poměr cena/výkon). Ovšem rozvoj jejich armády je pomalý a pokud o svou armádu přijdete, máte smůlu.

Galové jsou obraně založený národ. Jejich armáda má nejlepší jízdu i nejlepší obranné jednotky. Pro nové hráče jsou asi nejlepší volbou.

Germáni mají nejrychlejší rozvoj ze všech. Jejich armáda je především útočná a určená pro farmení. V počátku hry si musíte dát na Germány veliký pozor! Jejich rozvoj je rychlý, takže jim ani tak nevadí přijít o armádu (ne tak jako římanům). Ale za germana to musíte umět, což může být pro mnoho hráčů problém.

Suroviny

Obilí je nutné pro živení armády. Čím více máte armády, tím více obilí spotřebuje. Pokud tedy dostatečně nezásobujete své vesnice jídlem, nemůžete mít dostatek vojska. Tento prvek velice ovlivňuje hru a nutí váš přemýšlet o zajištění obživy. Nestačí tak jen "naklikat armádu" a nestarat se. Žívení vojska patří v Travianu k základním problémům, kterým čelíte.

Bohužel ostatní suroviny nejsou tak odlišeny a v zásadě potřebujete všechny bez ohledu na styl hraní. Sice se spotřeba mírně liší v jednotlivých kmenech, ale to je tak vše.

Přesto je nutno říct k surovinám, ještě jednu důležitou věc. Jsou vesnice, které produkují více/méně určité suroviny. Také jsou na mapě "oázy", které zvyšují produkci určité suroviny a dané vesnici. I když potřebujete tedy všechny suroviny, můžete upravovat produkci v jednotlivých vesnicích, což opět hru velmi zpestřuje.

Armáda

Každý národ má unikátní armádu, což hru výrazně zpestřuje. Jednotky se dělí na pěchotu a jízdu.
Nejlepší jednoty mají Římané, ale jsou také nejdražší a dlouho se cvičí.
Naopak Germáni jsou schopni vybudovat velice rychle bojeschopné vojsko.
Galové zase můžou levně vybudovat obrannou armádu a především jejich jízda je skvělá.

Artefakty, Stavební plány a Div světa

Cílem hry je získat stavební plány a následně postavit Div světa. Po dokončení je hra ukončena (vítězství). Hra tedy nikdy neupadne do stereotypu. Války o div světa a stavební plány jsou ohromné.

Toto je velké plus ale i velké mínus Travianu. Na server se vstupuje s tím, že budete válčit o div. Takže hned od prvního dne se všichni "mlátí". Pro relaxační hráče, tak Travian díky tomu rozhodně není.

Hrdina

Ve hře je kromě klasické armády také hrdina (unikátní jednotka), kterého můžete levelovat, dávat mu předměty a upravovat jeho dovednosti.

Grafika ovládání

Grafika je krásně malováná. Zde bych osobně dal autorům velké PLUS, protože ani s příchodem nových prohlížečů se neupínají k laciným animacím, flashům a dalším blbostem, na které se sice hezky kouká, ale po čase vás to jen obtěžuje a hru to nezmění.

Ovládání je přehledné a i nováček se rychle zorientuje. Navíc má hra velmi dobře dělaný tutorial.

+ Obilná bilance
+ Tři/pět národů, každý s unikátní armádou
+ Hrdina
+ Vyváženost jenotek
+ Jasný cíl hry
+ Grafické zpracování
+ Komplexní tutorial

- Placené funkce výrazně zasahují do hry
- Nutnost hrát několik hodiny denně
- Nemožnost defenzivního/pasivního stylu hry
- Agresivní hráči (někteří už to neberou jako hru)

Hodnocení

Pokud máte dostatek času a jste agresivní hráči je pro Vás Travian skvělá hra. Vyvážené kmeny, unikátní armády a hrdina výrazně oživuje hru.
Bohužel je hra časové náročná. Pokud se ji nechcete několik hodiny denně věnovat, nemá cenu jí hrát. To jistě odradí "stavaře" a relaxační hráče.
Další problém je, že bez kupování premium účtů se výrazně omezuje Vaše možnost být dobrým hráčem.
Přesto je Travian stále jedna z nejlepších webových her.

Dobij svet, postav superzbrane a vybuduj impérium.
Komplexní strategická webová hra s mnoha herními prvky.
Mnou vytvorená (fan projekt) Free-to-play a Free-to-win hra.
Žádné premium funkce ani reklamy. Pouze pro zábavu z hraní.