Ogame

Popis

Adresa: http://ogame.cz

Hra se odehrává ve vesmíru. Ve hře rozvíjíte své planety a stavíte flotilu lodí od lehkých stíhačů až po mohutné ničitele. Na planetách můžete stavět několik druhů budov.

Suroviny:

V Ogame jsou 3 suroviny, které můžete těžit na svých planetách.

Kov, který je potřeba na stavbu budov a budování lodí. Kov je také potřeba pro některé výzkumy (pancíř, motory, atd.).
Krystal je potřeba především pro výzkum štítů, motorů, počítačů atd. Dále je krystal potřeba pro stavbu lodí (především bitevních křižníků).
Deuterium je hlavně palivo pro vaše lodě. Hráči s velkou flotilou potřebují velké množství deuteria. Dále je také potřeba na výzkumy.

Každá surovina má ve hře svůj účel. Podle stylu hraní potřebujete různé suroviny, což zvyšuje možnost obchodu. V tomto je Ogame velmi dobře nastavena. I produkce surovin odpovídá jejich potřebě.
Každý důl potřebuje pro svůj provoz elektřinu. Takže kromě dolů musíte stavět i elektrárny. Na jiné budovy ovšem elektřina nemá vliv.

Ničení letek a pole trosek

Zvláštnost Ogame je především v možnosti ničit nepřátelské letky a z jejich trosek získávat suroviny. To dává zcela jedinečný pohled na Armádu a její herní funkci. Armáda (flotila) nebrání vaše planety, ale naopak se stává lákavým cílem.

To vede k tomu, že i velmi silní hráči musí neustále hlídat své okolí. I TOP1 může kdykoliv spadnout, což je pro napětí a herní zážitek velmi důležité.

Fleetsave

Protože jsou vaše lodě lákavým cílem nepřátel je ve hře možnost ochránit své lodě v době vaší nepřítomnosti. Tzv. Fleetsave (FS) spočívá ve poslání lodí na misi a načasovat návrat těchto lodí na dobu, kdy již můžete být online. Do těchto lodí lze naložit také suroviny. Ve hře je několik možností, jak provést FS.
Díky této možnosti můžete být dobrým hráčem, i když nemůžete být trvale online. To dělá z Ogame hru, kde dobrý hráč může být i ten, co netráví u hry veškerý čas. Naopak plno velmi dobrých hráčů si zakládá na své schopnosti dělat perfekní FS a nebo je "chytat".

Měsíc

Další zajímavým prvkem hry je měsíc. Na měsíci můžete stavět speciální budovy (hyperbrána, falanga). Ty oživují hru a nabízejí zcela nové strategické možnosti. Měsíc lze získat jen z pole trosek.

Premium

Premium funkce ve hře nejsou tak podstatné. Některé premium předměty můžete získat i ve hře (bez placení). Ogame je dobře hratelná aniž byste investovali velké peníze.

S posledními verzemi se bohužel vliv peněž zvýšil. Ale peníze vám FS nezajistí, takže po pár týdnech jsou stejně ty "koupené účty" zase sestřelené.
Mnohým ale vadí, že v TOP příčkách jsou (hlavně z počátku hry) hráči, kteří si jen koupili suroviny.

Pozdní fáze

Ogame patří mezi otevřené hry (nemají konec). Bohužel v pozdní fázi hry začne být hra trochu stereotypní. Po vyzkoumání všeho potřebného již jen stavíte doly a letku. Je pravda, že poslední updaty trochu oživily pokročilé výzkumy (ale není to dost).
Bohužel eventy ve hře moc nenajdete. Pokud se objeví event, spočívá v 90% ve slevě na nějaké premium (nejedná se o game-play eventy).

+ Fleetsave (nemusíte být online 24/7)
+ Pole trosek a originální koncept armády
+ Vlastnosti lodí
+ Dá se hrát i bez placení
+ Pěkná grafika

- Pozdější fáze je stereotypní
- Málo propracované eventy
- Zbytečné animace (snaha zalíbit se pubescentům)

Hodnocení

Celkově je Ogame velice dobrá hra. Možnost fleetsave umožňuje hru hrát i „relaxačně“, a přesto být dobrým hráčem. Ničení letek pro trosky vkládá do hry zcela unikátní funkci armády. Tím u zcela unikátní strategie.
Premium funkce hráčům pomůžou, ale neplatící hráči nejsou tolik znevýhodněni. Bohužel pozdní fáze hry je trochu nudná a myslím, že hra by mohla svůj potenciál lépe využít.

Bohužel v posledních letech se snaží místo novými funkcemi a eventy Ogame zalíbit hlavně animacemi a flasem, což na první pohled vypadá pěkně, ale když už tu animaci vidíte po desáté, tak vás spíše obtěžuje.

Dobij svet, postav superzbrane a vybuduj impérium.
Komplexní strategická webová hra s mnoha herními prvky.
Mnou vytvorená (fan projekt) Free-to-play a Free-to-win hra.
Žádné premium funkce ani reklamy. Pouze pro zábavu z hraní.